Haier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSA18KU-RAI4NB-I) price in India starts from ₹ 39,990. The lowest price of Haier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSA18KU-RAI4NB-I) is ₹ 39,990 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSA18KU-RAI4NB-I) |
| Price in India | ₹39,990 |
| Model Name | HSA18KU-RAI4NB-I |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2026 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Cooling Mode, Humidity Mode, 3 Eco Modes, Turbo Mode, Sleep Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter |
| Indoor W x H x D | 101.7 cm x 31.9 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23.7 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5.05 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Remote Control Weight | 100 g |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |