| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSU18C-NCG4B INV, White) | ₹ 37,799 |
Haier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSU18C-NCG4B INV) price in India starts from ₹ 37,799. The lowest price of Haier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSU18C-NCG4B INV) is ₹ 37,799 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSU18C-NCG4B INV) |
| Price in India | ₹37,799 |
| Release date | 20th June 2021 |
| Model Name | HSU18C-NCG4B INV |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5275 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 91 cm x 31 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 100.1 cm x 56 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.9 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.1 W/W |
| Power Requirement | AC 220-240V |
| Power Consumption | 1630 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 12 Years on Compressor from Haier |
Haier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSU18C-NCG4B INV)
₹37,799
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM