| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, HSU12F-FDW3B(INV), White) | ₹ 34,500 |
Haier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU12F-FDW3B(INV)) price in India starts from ₹ 34,500. The lowest price of Haier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU12F-FDW3B(INV)) is ₹ 34,500 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU12F-FDW3B(INV)) |
| Price in India | ₹34,500 |
| Model Name | HSU12F-FDW3B(INV) |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3600 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 86.6 cm x 30.1 cm x 19.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 70 cm x 54.4 cm x 24.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22.5 kg |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V |
| Power Consumption | 1200 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From Haier |
Haier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU12F-FDW3B(INV))
₹34,500
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra