| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 1902PBR E, Burgundy Red) | ₹ 19,000 |
Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 1902PBR E) price in India starts from ₹ 19,000. The lowest price of Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 1902PBR E) is ₹ 19,000 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 1902PBR E) |
| Price in India | ₹19,000 |
| Model Name | HRD 1902PBR E |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Burgundy Red |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 125.00 x 53.10 x 0.00 |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 35 kg |
| Power Consumption | 212 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | External |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Diamond Edge Freezing Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from Haier |
Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 1902PBR E)
₹19,000
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam