| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU24E-TXS3BE-INV, White) | ₹ 49,990 |
Haier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU24E-TXS3BE-INV) price in India starts from ₹ 49,990. The lowest price of Haier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU24E-TXS3BE-INV) is ₹ 49,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU24E-TXS3BE-INV) |
| Price in India | ₹49,990 |
| Model Name | HS24E-TXS3BE-INV/HU24-3BE-INV |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6350W |
| Compressor | Inverter |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 108.5 cm x 40.3 cm x 32.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 95.4 cm x 62.5 cm x 40.9 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Power Consumption | 2095W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 12 Years Warranty on Compressor |
Haier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU24E-TXS3BE-INV)
₹49,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM