| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 345 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 3654POG E, Ocean Glass Purple) | ₹ 49,999 |
Haier 345 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 3654POG E) price in India starts from ₹ 49,999. The lowest price of Haier 345 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 3654POG E) is ₹ 49,999 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 345 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 3654POG E) |
| Price in India | ₹49,999 |
| Model Name | HRF 3654POG E |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 345 L |
| Colours | Ocean Glass Purple |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 163.00 x 62.30 x 0.00 |
| Depth | 67 cm |
| Weight | 58 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 215 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Twin Energy Saving Modes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glass |
| Handle type | Recess Handle |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Magic Cooling Technology |
| Other Features | Vegetable Case, 1 Door Rack (2 L), 2 Door Racks 10 in 1 Convertible, Moveable Ice Tray, Freezer Compartment: Shelf - 1 Toughened Glass with White Deco, Door Rack (Small) - 2, Cooling Technology: No Frost, LED Refrigerator Light, Refrigerator Shelf Type: 2 Toughened Glass with White Deco |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from Haier |
Haier 345 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 3654POG E)
₹49,999
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra