| Brand | Haier |
| Model | 7.6 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (XPB 76-113S) |
| Price in India | ₹11,780 |
| Model Name | XPB 76-113S |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White & Pink |
| Shade | Pink |
| Dimensions (mm) | 930.00 x 445.00 x 0.00 |
| Depth | 760 |
| Weight | 24.00 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 7.6 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 rpm |
| Fuzzy Logic | No |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | No |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and 5 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty. This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if the. Warranty card is not properly signed by the comopany's authorised serviced engineer / dealer. Appliance is not used as per the instructions in "Operating Manual". Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Damages occur by improper electrical circuits Appliance is taken outside India. |
| Warranty Service Type | Techinician Visit |
Haier 7.6 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (XPB 76-113S)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM