| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 7.8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM78-789NZP, Grey) | ₹ 24,590 |
Haier 7.8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM78-789NZP) price in India starts from ₹ 24,590. The lowest price of Haier 7.8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM78-789NZP) is ₹ 24,590 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 7.8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM78-789NZP) |
| Price in India | ₹24,590 |
| Model Name | HWM78-789NZP |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 940.00 x 550.00 x 0.00 |
| Depth | 576 |
| Weight | 40.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 7.8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 700 rpm |
| Fuzzy Logic | Yes |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty, This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet Pipe, Lint Filter |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer needs to call the nearby Authorized Service Center, service engineer will come to the site to get the product repaired or inspected. |
Haier 7.8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM78-789NZP)
₹24,590
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM