| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hisense 1.5 Ton 5 Star Split AC (AS-18TC5RAM0, White) | ₹ 38,500 |
Hisense 1.5 Ton 5 Star Split AC (AS-18TC5RAM0) price in India starts from ₹ 38,500. The lowest price of Hisense 1.5 Ton 5 Star Split AC (AS-18TC5RAM0) is ₹ 38,500 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Hisense |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (AS-18TC5RAM0) |
| Price in India | ₹38,500 |
| Release date | 30th March 2022 |
| Model Name | AS-18TC5RAM0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Dry, Fan, Sleep |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 23 cm x 29.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| Indoor Noise Level | High - 49 dB, Low - 43 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 151-200 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1365 W |
| Operating Current | 6.4 A |
| Other Power Features | Eco Friendly |
| Evaporator Fin Type | Bare |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | Auto Air Direction Control: (Up/Down), Manual Air Direction Control: (Left/Right) |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5, 3 in 1 Vitacarb, Plasma, Vitamin C Filter |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Intelligent Modes: Auto, Cool, Dry, Fan, Sleep Mode. |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Clean, Anti Corrosion, Wide Voltage (140-290V) |
| Warranty Summary | 5 Years Standard Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Hisense 1.5 Ton 5 Star Split AC (AS-18TC5RAM0)
₹38,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM