| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.Y518PCAISL, White) | ₹ 45,990 |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.Y518PCAISL) price in India starts from ₹ 45,990. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.Y518PCAISL) is ₹ 45,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.Y518PCAISL) |
| Price in India | ₹45,990 |
| Release date | 14th February 2023 |
| Model Name | RAS.Y518PCAISL |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5422 W |
| Compressor | Inverter compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Cool Mode, Fan Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 29.4 cm x 25.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 75 cm x 55 cm x 29 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.4 kg |
| Cooling Coverage Area | 150-180 sq.ft |
| ISEER | 5.1 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 823.18 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Prodcut, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.Y518PCAISL)
₹45,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM