| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, KAZE NEO RAU312HVD, White) | ₹ 34,990 |
Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (KAZE NEO RAU312HVD) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (KAZE NEO RAU312HVD) is ₹ 34,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (KAZE NEO RAU312HVD) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | KAZE NEO RAU312HVD |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3517 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83 cm x 29 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 75 cm x 54.8 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 32.4 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1070 W |
| Operating Current | 4.75 A |
| Other Air Flow Features | Fan Speed: 5 Steps, Air Flow Indoor Super High: 441 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Features | Wireless Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on the Product & 4 Years on the Compressor |
Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (KAZE NEO RAU312HVD)
₹34,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM