| Brand | Hitachi |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RMH324HBEA) |
| Model Name | RMH324HBEA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 7000.0 W |
| Compressor | Twin Rotary |
| Refrigerant | R410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1050.0 mm x 290.0 mm x 220.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 792.0 mm x 600.0 mm x 299.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 45.0 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 47 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4.21 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2315.0 W |
| Air Circulation | 600.0 |
| Dust Filter | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RMH324HBEA)