| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.G522PCBIBF, White) | ₹ 55,590 |
Hitachi 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.G522PCBIBF) price in India starts from ₹ 55,590. The lowest price of Hitachi 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.G522PCBIBF) is ₹ 55,590 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.G522PCBIBF) |
| Price in India | ₹55,590 |
| Release date | 19th January 2024 |
| Model Name | RAS.G522PCBIBF |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6100 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Auto Mode, Cool Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 29.4 cm x 25 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 80 cm x 64 cm x 29.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34.8 kg |
| Indoor Noise Level | High - 37 dB |
| Cooling Coverage Area | 151-200 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 943.52 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
Hitachi 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (RAS.G522PCBIBF)
₹55,590
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM