HP 15-BE002TU is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Pentium Dual Core processor and it comes with 4GB of RAM.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 405. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-BE002TU price in India starts at Rs. 23,985.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-BE002TU Laptop (DOS, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Pentium, Jack Black, 15.6 inch) | ₹ 23,985 |
HP 15-BE002TU price in India starts from ₹ 23,985. The lowest price of HP 15-BE002TU is ₹ 23,985 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-BE002TU |
| Price in India | ₹23,985 |
| Model Number | 15-BE002TU |
| Dimensions (mm) | 384.30 x 254.60 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Jack Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Pentium Dual Core N3710 |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 405 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-BE002TU
₹23,985
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM