HP 15-r248tu is a Windows 8.1 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Pentium Quad Core processor and it comes with 2GB of RAM. The HP 15-r248tu packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, HP 15-r248tu price in India starts at Rs. 20,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-R248TU Laptop (Windows 8.1, 2GB RAM, 500GB HDD, Intel Pentium, Black, 15.6 inch) | ₹ 20,990 |
HP 15-r248tu price in India starts from ₹ 20,990. The lowest price of HP 15-r248tu is ₹ 20,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-r248tu |
| Price in India | ₹20,990 |
| Model Number | 15-r248tu |
| Dimensions (mm) | 378.00 x 259.00 x 25.30 |
| Weight (kg) | 2.23 |
| Colours | Sparkling Black |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Pentium Quad Core 4th Gen N3540 |
| Base Clock Speed | 2.16 GHz |
| Burst Clock Speed | 2.66 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 2GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-r248tu
₹20,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM