HP Pavilion 15-ba021ax is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a APU Quad Core A10 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP Pavilion 15-ba021ax packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated Graphics / Nvidia GeForce 940MX. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, HP Pavilion 15-ba021ax price in India starts at Rs. 30,990.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion 15-ba021ax |
| Price in India | ₹30,990 |
| Model Number | 15-ba021ax |
| Series | Pavilion |
| Dimensions (mm) | 384.30 x 254.60 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Silver |
| Operating system | DOS |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | AMD APU Quad Core A10 7th Gen A10 9600P |
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Cache | 2MB |
| Instruction Set | 64 |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| RAM Slot (Unused) | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated Graphics / Nvidia GeForce 940MX |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
| RJ11 | No |
HP Pavilion 15-ba021ax
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM