HP Pavilion X360 13-4140TU is a Windows 10 laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 2560x1440 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP Pavilion X360 13-4140TU packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth and it comes with Multi Card Slot, Lock Slot, VGA Port ports.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion X360 13-4140TU |
| Model Number | X360 13-4140TU |
| Series | Pavilion |
| Dimensions (mm) | 325.00 x 218.00 x 15.90 |
| Weight (kg) | 1.45 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 6 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 2560x1440 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Processor | Intel Core i7 6th Gen 6500U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Burst Clock Speed | 3.1 GHz |
| Cache | 4MB |
| Instruction Set | 64 |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 1 |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Web Camera | 2-megapixel |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| USB Ports | 3 x USB 2.0, 3 x USB 3.0 (Type C) |
| Multi Card Slot | Yes |
| Lock Slot | Yes |
| VGA Port | Yes |
HP Pavilion X360 13-4140TU
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM