| Product Name | Price in India |
|---|---|
| IFB 1.5 Ton 2 Star Split AC (Copper Condensor, IACS18AK2TC, White) | ₹ 35,490 |
IFB 1.5 Ton 2 Star Split AC (IACS18AK2TC) price in India starts from ₹ 35,490. The lowest price of IFB 1.5 Ton 2 Star Split AC (IACS18AK2TC) is ₹ 35,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | IFB |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Split AC (IACS18AK2TC) |
| Price in India | ₹35,490 |
| Model Name | IACS18AK2TC |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1094.0 mm x 300.0 mm x 220.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 910.0 mm x 635.0 mm x 392.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 41.0 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Weight: 16 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 38.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Power Input: 1465 W |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Air Circulation | 1150.0 CMH |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 5 Years on Compressor |
IFB 1.5 Ton 2 Star Split AC (IACS18AK2TC)
₹35,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM