| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Koryo 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, UWKSIFG1918A5S INW18, White) | ₹ 34,999 |
Koryo 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (UWKSIFG1918A5S INW18) price in India starts from ₹ 34,999. The lowest price of Koryo 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (UWKSIFG1918A5S INW18) is ₹ 34,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Koryo |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (UWKSIFG1918A5S INW18) |
| Price in India | ₹34,999 |
| Model Name | UWKSIFG1918A5S INW18 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 33 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 87 cm x 60 cm x 35.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 42 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 980 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Two way |
| Air Circulation | 700 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | Mesh Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Emergency Operational Button | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Koryo 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (UWKSIFG1918A5S INW18)
₹34,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM