Lava Bold N2 Pro has launched in India, and the entry-level phone features a 50-megapixel rear camera and an 8-megapixel front camera. It supports 4G, runs Android 15. The handset has a 5,000mAh battery with 18W charging via USB-C. It uses Unisoc T7250 chip with 4GB RAM and 128GB storage. Lava Bold N2 Pro is available in Aurora Gold and Eclipse Grey colourways.
Lava Bold N2 Pro mobile was launched on 31st March 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.75-inch display (HD+). It comes with 4GB of RAM. The Lava Bold N2 Pro runs Android 15 and is powered by a 5000mAh non-removable battery. The Lava Bold N2 Pro supports 10W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Lava Bold N2 Pro on the rear packs 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 13-megapixel sensor.
Lava Bold N2 Pro is based on Android 15 and packs 128GB of inbuilt storage. The Lava Bold N2 Pro is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. It was launched in Aurora Gold and Eclipse Grey colours. It features an IP54 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Lava Bold N2 Pro include Wi-Fi, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India) with active 4G on both SIM cards.
As of 31st March 2026, Lava Bold N2 Pro price in India starts at Rs. 7,999.
Lava Bold N2 Pro price in India starts from ₹ 7,999. The lowest price of Lava Bold N2 Pro is ₹ 7,999 at Flipkart on 31st March 2026.
| Brand | Lava |
| Model | Bold N2 Pro |
| Price in India | ₹7,999 |
| Release date | 31st March 2026 |
| AI Enabled | No |
| Launched in India | Yes |
| IP rating | IP54 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 10W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Aurora Gold, Eclipse Grey |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Processor make | Unisoc T7250 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Front camera | 13-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 15 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |