| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1, White) | ₹ 34,990 |
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1) is ₹ 34,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | PS-Q12JNXE1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3650 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Cooling Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.7 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 21 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 110 sq.ft |
| ISEER | 3.73 W/W |
| Power Requirement | AC 220-240, 50Hz |
| Power Consumption | 680.58 kWh |
| Operating Current | 6.1 A |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin Anti Corrosive |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | HD Filter with Anti Virus Protection, Ez Clean Filter |
| Air Circulation | 425 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Ez Clean Filter, HD Filter with Anti Virus Protection |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 5-in-1 Button, Timer, Swing, Fan Speed, Comfort Air, On/Off Button, Set Temperature |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Super Convertible 5 in 1 Cooling, Low Gas Detection, Auto Clean, On/Off Timer, Fan Speed Steps, Self Diagnosis |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor with Gas Charging |
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1)
₹34,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM