LG 1 Ton 5 Star Split AC (LS-Q12HNZA) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of LG 1 Ton 5 Star Split AC (LS-Q12HNZA) is ₹ 34,990 at Amazon on 5th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (LS-Q12HNZA) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | LS-Q12HNZA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3470 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.5 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24.5 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 571.99 W |
| Evaporator Fin Type | Copper |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor From LG |