| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D199OPZD, Shiny Steel) | ₹ 17,500 |
LG 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D199OPZD) price in India starts from ₹ 17,500. The lowest price of LG 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D199OPZD) is ₹ 17,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D199OPZD) |
| Price in India | ₹17,500 |
| Model Name | GL D199OPZD |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Conventional Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Shiny Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 124.70 x 53.70 x 0.00 |
| Depth | 65.6 cm |
| Weight | 35 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 169 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Matte |
| Handle type | Bar Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Direct Cool Technology |
| Other Features | Fast Ice Making, Anti Rat Bite (Sleeve), Eco Friendly Refrigerant, Energy Efficient |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from LG |
LG 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D199OPZD)
₹17,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM