| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 261 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B281BPZU, Shiny Steel) | ₹ 30,099 |
LG 261 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B281BPZU) price in India starts from ₹ 30,099. The lowest price of LG 261 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B281BPZU) is ₹ 30,099 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 261 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B281BPZU) |
| Price in India | ₹30,099 |
| Model Name | GL B281BPZU |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 261 L |
| Colours | Shiny Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 150.00 x 59.10 x 0.00 |
| Depth | 62.1 cm |
| Weight | 43 kg |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 138 W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass with Frame |
| Door Finish | Matte |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from LG |
LG 261 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B281BPZU)
₹30,099
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM