| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8015SGAZ, Grey) | ₹ 14,559 |
LG 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8015SGAZ) price in India starts from ₹ 14,559. The lowest price of LG 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8015SGAZ) is ₹ 14,559 at Flipkart on 28th May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8015SGAZ) |
| Price in India | ₹14,559 |
| Model Name | P8015SGAZ |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Dark Grey & White |
| Dimensions (mm) | 98.00 x 81.00 x 0.00 |
| Depth | 48 cm |
| Weight | 33 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Outer Body Material | Plastic |
| Technology Used | Rat Away Technology |
| Wash Program Types | 3 - Normal, Gentle, Strong |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Roller Jet Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Wash Cycle Duration | 15 min |
| Spin Cycle Duration | 10 min |
| Quick Wash | Yes |
| Hot Wash | No |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Fuzzy Logic | No |
| Water Level Selector | Yes |
| Water Consumption | 15.01 L |
| Power Requirement | 240V, 50Hz |
| Wash Motor Rating | 410 W |
| Spin Motor Rating | 260 W |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Lint Filter | No |
| Tub Self-clean | No |
| Preset Timer | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Transparent Window Display | No |
| Warranty Summary | 2 YEARS COMPREHENSIVE WARRANTY, 5 YEARS ON WASH MOTOR |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Defective Parts, Outer Cabinet and Plastic Parts, Any Accessories External to the Product, Product is Not Used According to the Instructions given in the Instructions Manual will Not Covered in Warranty. |
| Warranty Service Type | Technician visit |
LG 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8015SGAZ)
₹14,559
CD Projekt Red Reveals Songs of the Past, a Brand New Witcher 3 Expansion Coming to PC and Consoles in 2027
Asus ROG Zephyrus Duo (2026) GX651 India Launch Timeline Leaked; Expected Price, Specifications