| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I35WSHL, White) | ₹ 30,500 |
Lloyd 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I35WSHL) price in India starts from ₹ 30,500. The lowest price of Lloyd 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I35WSHL) is ₹ 30,500 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I35WSHL) |
| Price in India | ₹30,500 |
| Release date | 24th December 2021 |
| Model Name | GLS12I35WSHL |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3520 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 20 cm x 29.8 cm x 88.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 36.5 cm x 56 cm x 87 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26.7 kg |
| Indoor Noise Level | High - 55 dB, Low - 32 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 110 sq.ft |
| ISEER | 3.65 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 746.8 kWh |
| Operating Current | 5.03 A |
| Condenser Fin Type | Golden Fins |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Other Air Flow Features | 7 m Long Air Throw |
| Air Circulation | 610 m³/h |
| Warranty Summary | 1 Year on the product and 10 Years on the Compressor (please refer to company website for further details) |
Lloyd 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I35WSHL)
₹30,500