| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.0 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS12I56WBEL, White) | ₹ 33,490 |
Lloyd 1.0 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS12I56WBEL) price in India starts from ₹ 33,490. The lowest price of Lloyd 1.0 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS12I56WBEL) is ₹ 33,490 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.0 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS12I56WBEL) |
| Price in India | ₹33,490 |
| Release date | 4th June 2021 |
| Model Name | GLS12I56WBEL |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3480 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 21.7 cm x 30 cm x 87.7 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 36.5 cm x 56 cm x 87 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26.7 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Medium - 43 dB, Low - 40 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4.69 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 951 W |
| Operating Current | 4.2 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Flow: 359 cfm |
| Air Circulation | 610 m³/h |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
Lloyd 1.0 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS12I56WBEL)
₹33,490
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications