| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, GLS18B32WACR, White) | ₹ 31,490 |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18B32WACR) price in India starts from ₹ 31,490. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18B32WACR) is ₹ 31,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18B32WACR) |
| Price in India | ₹31,490 |
| Model Name | GLS18B32WACR |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 32.7 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 87 cm x 56 cm x 36.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37.1 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Unit Gross Weight: 42 kg, Indoor Unit Gross Weight: 15.5 kg |
| Cooling Coverage Area | 800 CMH sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1440 W |
| Other Power Features | Input Current: 6.42 A, Input Power: 1440 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product 5 Years on Compressor Manufacturer Warranty from Lloyd |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18B32WACR)
₹31,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM