| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (LS19A3OB) |
| Price in India | ₹32,990 |
| Model Name | LS19A3OB |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5110 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Easy Night Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 90 cm x 29 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 81 cm x 58 cm x 29 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.17 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1612 W |
| Operating Current | 7.2 A |
| Air Circulation | 441.4, 382.5, 323.7 |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | On / Off Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |