| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 3 Star Window AC (LW19A3N, White) | ₹ 24,999 |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Window AC (LW19A3N) price in India starts from ₹ 24,999. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 3 Star Window AC (LW19A3N) is ₹ 24,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (LW19A3N) |
| Price in India | ₹24,999 |
| Model Name | LW19A3N |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4900 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Cold Catalyst Technology |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 42.8 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 52 kg |
| Panel Display | LED |
| ISEER | 2.92 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1676 W |
| Operating Current | 7.1 A |
| Air Circulation | 441.4 |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Protect Function |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Window AC (LW19A3N)
₹24,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM