| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, LS18I42MP, White) | ₹ 41,199 |
Lloyd 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (LS18I42MP) price in India starts from ₹ 41,199. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (LS18I42MP) is ₹ 41,199 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (LS18I42MP) |
| Price in India | ₹41,199 |
| Model Name | LS18I42MP |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5250W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100cm x 23cm x 29.5cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 110cm x 55.7cm x 24cm |
| Outdoor Unit Weight | 30.5 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.11 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1505W |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Two Way |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | Yes |
| Other Filter Features | Tulsi Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 year on Product, 5 years on Condenser, 10 years on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (LS18I42MP)
₹41,199
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM