| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, LS18I52TA, White) | ₹ 44,499 |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LS18I52TA) price in India starts from ₹ 44,499. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LS18I52TA) is ₹ 44,499 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LS18I52TA) |
| Price in India | ₹44,499 |
| Model Name | LS18I52TA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 101.1 cm x 22 cm x 31.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 85.5 cm x 60.2 cm x 34.9 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V |
| Power Consumption | 1370 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and Condenser and 10 Years on Compressor from Llyod |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LS18I52TA)
₹44,499
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam