| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (LWMT72H, White) | ₹ 23,399 |
Lloyd 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (LWMT72H) price in India starts from ₹ 23,399. The lowest price of Lloyd 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (LWMT72H) is ₹ 23,399 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (LWMT72H) |
| Price in India | ₹23,399 |
| Model Name | LWMT72H |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 95.00 x 52.00 x 0.00 |
| Depth | 55 cm |
| Washing Capacity | 7.2 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | 220V, 50Hz |
| Lint Filter | Yes |
| Preset Timer | Yes |
Lloyd 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (LWMT72H)
₹23,399
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra