| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Luminous Hercules 1600 Square Wave Inverter (Blue) | ₹ 8,448 |
Luminous Hercules 1600 Square Wave Inverter price in India starts from ₹ 8,448. The lowest price of Luminous Hercules 1600 Square Wave Inverter is ₹ 8,448 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Luminous |
| Model | Hercules 1600 Square Wave Inverter |
| Price in India | ₹8,448 |
| Model Name | Hercules 1600 |
| Type | Square Wave |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 2 hrs |
| Load Options | 1 LED TV (40), 10 LED Bulb 9W, 7 LED Tubelight 24W, 5 Fans, 1 Fridge (250 Litre) |
| Colour | Blue |
| Efficiency | >80% |
| Output Voltage | 220V |
| Output Frequency | 50Hz, +/-0.5Hz |
| Input Voltage | 230 VA |
| Input Frequency | 50Hz, +/-0.5Hz |
| Battery Type | Flat Plate, Tubular, SMF |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Boost Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 135-220AH |
| Width | 40.2 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 32 cm |
| Weight | 14.7 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | ManufacturingDefects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On Site |
Luminous Hercules 1600 Square Wave Inverter
₹8,448
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM