| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Luminous iCruze 9000 Pure Sine Wave Inverter (Dark Blue) | ₹ 65,900 |
Luminous iCruze 9000 Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 65,900. The lowest price of Luminous iCruze 9000 Pure Sine Wave Inverter is ₹ 65,900 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Luminous |
| Model | iCruze 9000 Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹65,900 |
| Model Name | iCruze 9000 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Super Technology |
| Load Options | Fridge, Washing Machine, Geyser, Water Pump, Photocopiers |
| Colour | Dark Blue |
| Output Voltage | 230V |
| Battery Type | Flat Plate, Tubular, SMF |
| Number of Batteries | 8 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 60-220AH |
| Display Type | LCD |
| Width | 48.7 cm |
| Height | 45.2 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 48 kg |
| Warranty Summary | 24 Month Warranty |
| Description | Luminous iCruze is a Super Inverter which can run various high capacity loads like Fridge, Washing Machine, Geyser, Water Pump, Photocopiers etc. It is Super because of its Super Design, Super Connectivity & Super Technology. iCruze is an inverter with unmatchable performance and is ideal for residence, offices and commercial purpose.
|
Luminous iCruze 9000 Pure Sine Wave Inverter
₹65,900
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam