Microsoft Surface Laptop 7 is a Windows 11 laptop with a 13.80-inch display that has a resolution of 2304x1536 pixels. It is powered by a Snapdragon processor and it comes with 16GB of RAM. The Microsoft Surface Laptop 7 packs 256GB of SSD storage.
Connectivity options include 5G, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (1 x USB 3.1 Gen 1 (Type A)), Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Microsoft |
| Model | Surface Laptop 7 |
| Release date | 20th May 2024 |
| Launched in India | No |
| Model Name | Surface Laptop 7 |
| Series | Surface |
| Dimensions (mm) | 301.00 x 220.00 x 17.50 |
| Weight (kg) | 1.34 |
| Material | Aluminium |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Life (up to hours) | 20 |
| Size | 13.80-inch |
| Resolution | 2304x1536 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| 5G | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type A) |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Microsoft Surface Laptop 7
Samsung Galaxy S26 Ultra Successor Might Skip the 3x Telephoto Rear Camera, Early Leak Suggests
Realme 16T Geekbench Listing Suggests Possible Performance Downgrade Over Realme 15T
Microsoft Rolls Out Xbox Mode on Windows 11 PCs in Select Markets