| Brand | Microtek |
| Model | iMERLYN 1850 (24V) SW Pure Sine Wave Inverter |
| Model Name | iMERLYN 1850 (24V) SW |
| Colour | Black |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Micro Controller Based Design with IPS Technology |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 5 hrs |
| Load Options | 5 Fans, 5 Lights, 1 TV |
| Efficiency | >80% |
| Output Voltage | 210V |
| Output Frequency | 50Hz, ± 0.1Hz |
| Change Over Time | <10 ms |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Number of Batteries | 1 |
| Protection Against | Smart Thermal Management, High Voltage Surge, Overload, Short Circuit |
| Width | 46.3 cm |
| Height | 23.2 cm |
| Depth | 43.3 cm |
| Weight | 17.48 kg |
| Warranty Summary | 2 years |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects, Functional Discriepancies |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On-site |
Microtek iMERLYN 1850 (24V) SW Pure Sine Wave Inverter
Xbox Launches Player Voice Feedback Portal, Fans Say Bring Back Xbox Exclusives
WhatsApp for iOS Gets Redesigned Media Share Sheet to Make Sharing Photos Easier: Report