| Brand | Microtek |
| Model | SEBz800 Pure Sine Wave Inverter |
| Model Name | SEBz800 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Micro Controller Based Intelligent Control Design. |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | Load Upto 800VA |
| Colour | Beige |
| Efficiency | >80% |
| Output Voltage | 200V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| High Cut Input Voltage | 300V |
| Width | 30 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 9 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Microtek Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Damage due to Mis-use/Mis-handling |
| Warranty Service Type | On-Site Service by Microtek |
Microtek SEBz800 Pure Sine Wave Inverter
Moto Tag 2 With UWB Tracking, Over 600 Days of Battery Life Launched in Select Markets