| Brand | Microtek |
| Model | SUN-MPPT Pure Sine Wave Inverter |
| Model Name | SUN-MPPT |
| Type | Pure Sine Wave |
| Solar Power Compatible | Yes |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 3 Hours |
| Load Options | 1KVA/24V |
| Colour | Beige |
| Efficiency | 0.88% |
| Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 230 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Width | 46 cm |
| Height | 43 cm |
| Depth | 23 cm |
| Weight | 17.4 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | Defective Part Replacement |
| Not Covered in Warranty | Damage Due to Use |
| Warranty Service Type | Domestic |
Microtek SUN-MPPT Pure Sine Wave Inverter
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM