| Brand | Midea |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (12K SANTIS PRO-MAS12SP3C8F0) |
| Price in India | ₹23,999 |
| Model Name | 12K SANTIS PRO-MAS12SP3C8F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Cool/Fan/Dry/Auto |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Rotary Fixed Speed |
| Indoor W x H x D | 805 mm x 285 mm x 205 mm |
| Indoor Unit Weight | 7.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 780 mm x 540 mm x 250 mm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: 34 kg Outdoor, 9.9 kg Indoor |
| Indoor Noise Level | High - 39 dB, Low - 32 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | No |
| Cooling Coverage Area | up to 26 Feet sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 972 W |
| Operating Current | 4.7 A |
| Other Power Features | 752.43? UNITS PER YEAR? |
| Evaporator Fin Type | Coated Al |
| Condenser Fin Type | Bare Al |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Louver position memory |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | HD Filter & AG+ nano filter |
| Remote Control Weight | 92 g |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Timer |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Other Convenience Features | Favourite mode |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Midea 1 Ton 3 Star Split AC (12K SANTIS PRO-MAS12SP3C8F0)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM