| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Mitashi 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (MiSAC103INvXHD, White) | ₹ 29,500 |
Mitashi 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (MiSAC103INvXHD) price in India starts from ₹ 29,500. The lowest price of Mitashi 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (MiSAC103INvXHD) is ₹ 29,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Mitashi |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (MiSAC103INvXHD) |
| Price in India | ₹29,500 |
| Model Name | MiSAC103INvXHD |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3700 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 74 cm x 20.8 cm x 28 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 74 cm x 54 cm x 23.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.74 W/W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 1230 W |
| Evaporator Fin Type | Multifold Evaporator Coil |
| Condenser Fin Type | Gold Fin Coils |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | No |
| Warranty Summary | 5 Years Product and 5 Years on Compressor from Mitashi |
Mitashi 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (MiSAC103INvXHD)
₹29,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM