| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Motorola 43 Inches Full HD TV (43SAFHDM, Black) | ₹ 27,999 |
Motorola 43 Inch Full HD TV price in India starts from ₹ 27,999. The lowest price of Motorola 43 Inch Full HD TV is ₹ 27,999 at Flipkart on 22nd May 2026.
| Brand | Motorola |
| Model | 43 Inch Full HD TV |
| Price in India | ₹27,999 |
| Release date | September 2019 |
| Model Name | 43SAFHDM |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2019 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Width x Height x Depth (without stand) | 958.2 x 578.6 x 90.5 |
| Weight (without stand) | 6.85 |
| Width x Height x Depth (with stand) | 958.2 x 608.7 x 190.0 |
| Weight (with stand) | 7.07 |
| Stand Type | Table Top, Wall-mount |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | ARM CA53 |
| Graphic Processor | Mali470MP3 |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google App Store |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | 2.4GHz |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Headphone Jack | No |
| Digital Audio Output | Yes |
| Analog Audio Input | Yes |
| Audio Out | No |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Brightness | 350 |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Picture Engine | No |
| View Angle | 178 degrees |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Box |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Surround Sound | Yes |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Power Consumption | 74 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Smart Remote | Yes |
| RF Capable | No |
| Battery Type | AAA |
Motorola 43 Inch Full HD TV
₹27,999
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title