MSI GL63-8RD-062IN is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 8GB of RAM. The MSI GL63-8RD-062IN packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Ethernet and it comes with 4 USB ports, HDMI Port, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, MSI GL63-8RD-062IN price in India starts at Rs. 78,111.
| Brand | MSI |
| Model | GL63-8RD-062IN |
| Price in India | ₹78,111 |
| Model Number | GL63-8RD-062IN |
| Dimensions (mm) | 380.00 x 260.00 x 29.00 |
| Weight (kg) | 2.2 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 6 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 8th Gen 8750H |
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Cache | 9MB |
| RAM | 8GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 1050 Ti |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Port | Standard |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
MSI GL63-8RD-062IN
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM