| Brand | Nintendo |
| Model | 64 |
| Release date | September 1996 |
| Input method | Cartridge |
| Hard Disk | None |
| RAM | 4MB |
| Processor | 93.75MHz 64-bit NEC VR4300 |
| Graphics | 62.5MHz SGI RCP |
| Ethernet | No |
| Weight | 1.1kg |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Memory Card | 32KB Controller Pak |
| AV Digital Output | Composite video, S-Video |
| Wi-Fi | No |
Nintendo 64
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title