| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Onida 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IR185PRS, White) | ₹ 39,990 |
Onida 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IR185PRS) price in India starts from ₹ 39,990. The lowest price of Onida 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IR185PRS) is ₹ 39,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Onida |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IR185PRS) |
| Price in India | ₹39,990 |
| Model Name | IR185PRS |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Sleep Mode, Quiet Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 91 cm x 31.5 cm x 23.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 86 cm x 60 cm x 33.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29 kg |
| Cooling Coverage Area | 300 sq.ft |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 779.15 W |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor from Onida |
Onida 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IR185PRS)
₹39,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM