| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Onida 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR243MAG1, White) | ₹ 39,990 |
Onida 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR243MAG1) price in India starts from ₹ 39,990. The lowest price of Onida 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR243MAG1) is ₹ 39,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Onida |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR243MAG1) |
| Price in India | ₹39,990 |
| Model Name | IR243MAG1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6100 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Cool Mode, Fan Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 103.5 cm x 29.5 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29 kg |
| ISEER | 3.87 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Onida 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR243MAG1)
₹39,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM