Orient 20 L Personal Air Cooler (Smartcool Trendy) price in India starts from ₹ 6,059. The lowest price of Orient 20 L Personal Air Cooler (Smartcool Trendy) is ₹ 6,059 at Flipkart on 25th May 2026.
| Brand | Orient |
| Model | 20 L Personal Air Cooler (Smartcool Trendy) |
| Price in India | ₹6,059 |
| Model Name | Smartcool Trendy |
| Series | Smartcool |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Yes |
| Capacity | 20 L |
| Cooling and Heating | Cooling |
| Remote Support | Yes |
| Colour | White |
| Speed Control | 3 |
| Operating | Normal, Natural, Sleep |
| Air Delivery | 765 CFM |
| Air Throw Distance | 25 ft |
| Motor Speed | 4200 |
| Air Deflection | 4 Ways, 360Degree |
| Cooling Coverage Area | 150 Sq.Ft. |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Metol |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | No |
| Number of Castor Wheels | No |
| Auto Louver Movement | No |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Mosquito Net |
| Power Requirement | 140 W |
| Width x Height x Depth | 76 cm x 38.5 cm x 51 cm |
| Weight | 11.5 kg |
| Warranty Summary | 1 Years |