| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 3 Star Split AC (UC12SKY3, White) | ₹ 27,650 |
Panasonic 1 Ton 3 Star Split AC (UC12SKY3) price in India starts from ₹ 27,650. The lowest price of Panasonic 1 Ton 3 Star Split AC (UC12SKY3) is ₹ 27,650 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (UC12SKY3) |
| Price in India | ₹27,650 |
| Model Name | UC12SKY3 |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3360 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Powerful Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 107 cm x 20 cm x 29 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 82 cm x 30 cm x 62 cm |
| Outdoor Unit Weight | 32 kg |
| Other Dimensions | Long Piping Number Indicate the Maximum Pipe Length: 15 m |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1060 W |
| Condenser Fin Type | Blue Fin Condenser |
| Other Air Flow Features | Airflow Direction Control Up and Down, Manual Horizontal Airflow Direction Control, 2 Stage Air Purification |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Twin Filter, Catechin Filter, Odour-Removing Function |
| Other Features | LCD Wireless Remote Controller |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | 12 Hours On/Off |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 4 Years on Compressor |
Panasonic 1 Ton 3 Star Split AC (UC12SKY3)
₹27,650
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam