| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (KC12RKY1) |
| Price in India | ₹33,720 |
| Model Name | KC12RKY1 |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3520 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Powerful Mode, Automatic Operation Mode Cooling, Soft Dry Operation Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 29 cm x 20.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 88.5 cm x 57.1 cm x 37.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB, Low - 31 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 990 W |
| Operating Current | 4.4 A |
| Air Flow Direction | 2 Way Direction |
| Other Air Flow Features | Manual Horizontal Air Flow Direction Control |
| Air Circulation | 424 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Odour-removing Function, Removable and Washable Panel, PM 2.5 Filter |
| Other Features | LCD Wireless Remote Controller |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | 24 hrs On / Off Real Timer |
| Warranty Summary | 1 Year for the Product & 4 Years for the Compressor |
Panasonic 1 Ton 5 Star Split AC (KC12RKY1)
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications