| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24YKYF1, White) | ₹ 51,490 |
Panasonic 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24YKYF1) price in India starts from ₹ 51,490. The lowest price of Panasonic 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24YKYF1) is ₹ 51,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24YKYF1) |
| Price in India | ₹51,490 |
| Release date | 18th April 2022 |
| Model Name | CS/CU-KU24YKYF1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6250 W |
| Compressor | Twin Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 107 cm x 29 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 29.9 cm x 61.9 cm x 82.4 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 47 dB, Low - 40 dB |
| Cooling Coverage Area | 260 sq.ft |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Operating Current | 9.6 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 636 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty On Condenser | 10 Years Warranty On Compressor |
Panasonic 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24YKYF1)
₹51,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM